نصب و راه اندازی شبیه ساز در اندروید استودیو

شبیه ساز اندروید چیست و چکار می کند؟

شبیه ساز ها امکانی هستندبرای تست برنامه های اندروید، در اندروید استودیو و … که انواع مختلفی دارند مانند جنی موشن (Genymotion) وNox app player و …. شبیه ساز اندروید که با نام امولاتور اندروید (Android Emulator) نیز شناخته می شود دستگاه های اندرویدی را بر روی کامپیوتر شما شبیه سازی می کند تا بتوانید اپلیکیشن های اندرویدی که می سازید را در کامپیوتر خود روی انواع دستگاه هایی مانند موبایل، تبلت و… تست کنید. در واقع می توانید سطح API Android را آزمایش کنید.

امولاتور اندروید AVD of Emulator :

تست برنامه شما روی شبیه ساز سریعتر و آسان تر از انجام این کار در یک دستگاه فیزیکی است. یعنی می توانید داده ها را سریعتر از شبیه ساز به USB متصل کنید.

شبیه سازهای اندرویدی از پیکربندی های از پیش تعریف شده ای برای تلفن های مختلف Android ، تبلت ، Wear OS و دستگاه های TV Android برخوردار هستند.

می توانید از طریق رابط کاربری گرافیکی شبیه ساز اندروید و به صورت برنامه ای از طریق خط فرمان و کنسول شبیه ساز از شبیه ساز استفاده کنید. برای مقایسه ویژگیهای موجود از طریق هر رابط ، به مقایسه ابزارهای Android Emulator مراجعه کنید.

 

اجرای اپلیکیشن در اندروید استودیو با استفاده از اجرای شبیه ساز اندروید AVD :

 

ما می توانیم برنامه اندروید را در AVD of Emulator که شبیه ساز رسمی اندروید استودیو (Android Studio) است. اجرا و آزمایش کنیم, این شبیه ساز اندروید اساساً بهترین روش برای تست برنامه در Android قبل از بارگذاری در Google Play است.  در زیر مراحل اجرای یک برنامه Android در AVD از Emulator آورده شده است:

مرحله ۱ در اجرای شبیه ساز اندروید : ابتدا روی آیکن AVD Manager را از نوار ابزار(Toolbar) کلیک کنید.

مرحله ۲ در اجرای شبیه ساز اندروید : لیست دستگاههای مجازی شما روی صفحه نمایش کامپیوتر شما باز خواهد شد. پس از آن AVD را که می خواهید برنامه خود را در آن اجرا کنید را انتخاب نمایید.

اگر AVD (دستگاه مجازی اندروید) مورد نظر خود را در این لیست نمی بینید. این بدان معنی است که اصلا ماشین مجازی در اندروید استودیو ی خود تابحال ایجاد نکردید!

مرحله ۳  پس AVD / Emulator شما باز خواهد شد. بسته به پیکربندی سیستم و وضوح پیکسل AVD ، زمان باز شدن متفاوت خواهد بود. وضوح پیکسل کمتری را برای بارگذاری سریعتر AVD انتخاب کنید.

یا با زدن دکمه پایین صفحه به نام Create Virtual Devices  را بزنید تا به صفحه بعد وارد شوید :

در این صفحه انواع مختلف شبیه سازها با پیکسل های مختلف وجود دارند. و در قسمت Category یک دسته بندی برای انواع مختلف دیوایس ها برای نماییش وجود دارند .

که میتوانید یکی از آنهار را انتخاب کرده و گزینه Next را فشار دهید.

مرحله ۴ این مرحله را نیز بدون تغییر Next بزنید.

مرحله ۵ در این مرحله میتوانید شبیه سازی که انتخاب کرده اید. را اندازه پیکسل و گرافیک و حافظه و … یکسری از خصوصیات آنرا برحسب  نیاز خود تغییر دهید. و گزینه finish را کلیک کنید.

مرحله ۶  در اجرای شبیه ساز اندروید : پس از آن می توانید برنامه را مستقیماً مطابق شکل زیر اجرا کنید. بر روی نماد اجرا کلیک کنید.

مرحله ۷ در اجرای شبیه ساز اندروید : همچنین می توانید برنامه را از طریق رفتن به منو  و انتخاب گزینه Run > Run اجرا کنید.

(Shift + F10) کلید میانبر برای اجرای برنامه در AVD از Emulator در اندروید استودیو است.

مرحله ۶ در اجرای شبیه ساز اندروید : پس از اینکه دستگاه مورد انظر را انتخاب کردید، آن روی صفحه رایانه شما باز خواهد شد. یک دستگاه در حال اجرا را انتخاب کنید و روی Ok کلیک کنید.

مرحله ۷ در اجرای شبیه ساز اندروید : برنامه اندرویدی شما در اندروید استودیو AVD / Emulator اجرا می شود.

 

مطالعه بیشتر :

Emulator setup in Android Studio (clover.com)

مطالعه بیشتر