آموزش CoordinatorLayout در برنامه نویسی اندروید

لایه CoordinatorLayout چیست و چه کاربردی دارد؟

همه شما حتماً از برنامه FrameLayout در برنامه های اندرویدی خود استفاده کرده اید. و باید با دشواری هایی که هنگام مدیریت نمایش ها در یک FrameLayout با آن روبرو هستیم . آشنا باشید ، مخصوصاً هنگام مشاهده برخی نمایهای دیگر و بدتر شدن وضعیت ، در صورت مشاهده برخی از انیمیشن ها در نمایش ها. همچنین ، توصیه می شود از بیش از یک عنصر در FrameLayout ما استفاده نکنید.

دلیل این امر این است که ، شما باید به صراحت حرکت ها را کنترل کنید. در غیر این صورت می توانید انیمیشن تمام نماهایی را که در صفحه خاصی از برنامه تلفن همراه شما وجود دارد ، بگویید. بنابراین ، به منظور کنترل بهتر نماها (به ویژه نمایی که برخی از حرکات را دارد) ، اندروید طرح جدیدی به نام CoordinatorLayout را معرفی کرد. با استفاده از CoordinatorLayout . می توانید انتقال دیدگاه های موجود در یک CoordinatorLayout را به راحتی کنترل و تحریک کنید.

این لایه برای انیمیشن دادن به المان‌ها کاربرد فراوانی دارد. با این لایه می‌توانید قابلیت‌های جالب و مهمی به رابط کاربری نرم افزار خود اضافه کنید. در ادامه دو مثال را برای درک کارکرد CoordinatorLayout با هم بررسی می‌کنیم.

رفتارها در برنامه اندروید

هرگاه نمایی با دیگری ارتباط برقرار می کند ، پس از آن با کمک رفتارها انجام می شود. ما یک رفتار خاص برای یک نمای خاص ایجاد می کنیم و این رفتارها مسئول انیمیشن بین نماها هستند. برخی از رفتارهای متداول طراحی متریال کشوهای کشویی ، دفع دکمه حرکت شناور ، دکمه عملکرد شناور ، دکمه چسبنده ای است که روی نمای دیگر می چسبد. بنابراین ، به طور کلی می توان این رفتارها را به دو نوع طبقه بندی کرد:

چیدمان مبتنی بر:

رفتارهای چیدمان محور برای انتقال یک نما به مکان دیگر هنگام انجام عملی خاص استفاده می شود.

به عنوان مثال ، هر زمان که روی یک دکمه Floating Action (FAB) کلیک کنید . آن FAB به سمت بالا منتقل می شود و یک Snackbar از پایین صفحه می آید. پس از چند ثانیه ، اسنک بار دیگر از بین رفته و FAB به جای اصلی خود خواهد آمد.

پیمایش محور:

رفتارهای پیمایشی رایج ترین کاربرد CoordinatorLayout است. در اینجا ، این رفتارها براساس حرکت پیمایشی کاربر در صفحه تلفن همراه است. مثالی از واتس اپ را بخاطر بسپارید که در قسمت مقدمه به آن پرداختیم. هنگامی که نمایه یا صفحه تماس را در WhatsApp پیمایش می کنید ، متوجه می شوید که تصویر نمایه به ActionBar تغییر خواهد کرد. بنابراین ، این نوع رفتارها رفتارهای مبتنی بر پیمایش نامیده می شوند.

برای اینکه درک روشنی از کاربرد CoordinatorLayout داشته باشید ، لطفاً برنامه WhatsApp خود را باز کنید. اکنون ، هر چت را باز کرده و بر روی نام چت کلیک کنید. عکس نمایه و سایر جزئیات آن مخاطب را مشاهده خواهید کرد. اکنون سعی کنید به پایین صفحه بروید.

آیا تغییری در عکس نمایه مشاهده کردید؟ بله ، ناپدید شد. و اکنون فقط نام مخاطب قابل مشاهده است. اکنون ، به بالا بروید و عکس نمایه دوباره قابل مشاهده است. این کار با کمک CoordinatorLayout انجام می شود. نمونه دیگری از CoordinatorLayout را می توان در زیر مشاهده کرد:

شکل کلی CoordinatorLayout بصورت زیر است :

Coordinator Layout در اندروید استودیو

FloatingButon و CoordinateLayout :

برای اینکار ابتدا در فایل لایوت برنامه کد زیر را وارد کنید :

که نتیجه بصورت زیر میشود :

 

درتصویر یک floatingactionbutton در پایین صفحه قرار دارد که میتوانیم برای آن یه دستور بنویسیم. که با کلیک شدن بر روی آن یک Snackbar باز شده و پیغامی به کاربر نمایش دهد.

پس در قسمت java اکتیویتی کد زیر را وارد نمایید.

در کد فوق ابتدا یک خاصیت کلیک لیسنر برای floatingactionbutton تعریف کردن. و درون اون یک Snackbar فراخوانی کرده و اجرا نمودیم .

نتیجه :

و با بالا و پایین کردن قسمت آبی رنگ نیز منوی برنامه ناپدید می شود.

تب ها و   CoordinateLayout :

ابتدا در قسمت xml  کد زیر را وارد نمایید.

در کد بالا یک منو داریو و چندتا تب .

 

 

از CoordinateLayout استفاده های زیادی جهت زیباتر کردن برنامه های اندروید می شود. و می توان با لایه های دیگر ترکیب شده و یک اکتیویتی زیبا و کاربر پسند ایجاد نمود.

 

مطالعه بیشتر :

Using Coordinator Layout in Android (mindorks.com)

مطالعه بیشتر