کار با Snackbar متریال دیزاین

Snackbar را می توان نسخه جدیدی از Toast دانست. شاید واژه “جایگزین” مناسب نباشد اما در موارد زیادی استفاده از اسنک بار به جای Toast می تواند رضایت بخش بوده و زیبایی بیشتری به اپ ما بدهد. ضمن اینکه در اسنک بار، شخصی سازی بیشتری در اختیار داریم.

برای اینکه اسنکبارمون بهتر و منعطف تر بتونه اجرا بشه، پس باید بریم به قسمت Layout و در بخش Xml به جای LinearLayout، از CoordinatorLayout استفاده کنیم:

برنامه رو به اینصورت آغاز میکنیم ابتدا یک اکتیویتی به نام  Coordinatelayout ایجاد کرده و در قسمت لایوت آن کدهای زیر را وارد می کنیم .

که با اجرای برنامه به اینصورت می شود.

و در قسمت جاوا نیز کدهای زیر را وارد میکنیم :

ما با ایجاد یک لایه از نوع  CoordinatorLayout و یک FloatingActionButton و ارتباط آن با آیتم های فایل xml.  توانستیم با کلیک بر روی دکمه اسنک بار به نمایش درآید.

یک سری از خواص اسنک بار ایجاد شده به شرح زیر است :

 

آرگومان های ورودی تابع Make

آرگومان اول: این آرگومان شامل ظاهر اسنکبارمون میشه. که ما توی پروژمون باید CoorLayout رو جای این آرگومان قرار بدیم.

آرگومان دوم: در اینجا، پیغامی هستش که باید روی اسنکبارمون ظاهر بشه.

آرگومان سوم: طول نمایش پیغاممون رو ارزیابی میکنه و دومقدار اصلی داره: LENGTH_LONG و SHORT_LONG که برای نمایش بیشتر ما از LENGTH_LONG استفاده میکنیم.

خب الان که پروژمونو اجرا کنیم، می بینیم که اسنکبارمون به درستی کار میکنه و چیزی حدود ۵ ثانیه پیغام SnackBar Message رو نشون میده و بعدش محو میشه. حالا اگه مایلید که یک دکمه به همراه پیغام روی اسنکبارتون نشون داده بشه، باید بریم به Layout پروژمون و یک Button تعریف کنیم و بهش آیدی بدیم تا بتونیم داخل پروژمون ازش استفاده کنیم. یا اینکه از دستور

اجرای برنامه :

مطالعه بیشتر :

https://material.io/design/components/snackbars-toasts.html

مطالعه بیشتر