کار با لایه TableLayout در اندروید

آشنایی با لایه TableLayout در اندروید

در اندروید نیز مشابه جدول بندی در صفحات وب عمل می کنیم.مطابق آنچه قبلا توضیح دادیم،ار TableLayout برای چینش اجزا صفحه استفاده می شوند.  در این مقاله لایه TableLayout را بررسی می کنیم.اگر با زبان طراحی صفحات وب Html آشنایی داشته باشید، مبحثی با عنوان Table وجود دارد که عناصر مدنظر طراح را به صورت افقی و عمودی در سطرها و ستون های مختلف در کنار یکدیگر قرار می دهد.

 

اندروید استودیو را باز نموده و در پوشه layout یک TableLayout با نام دلخواه می سازیم. عرض و طول آنرا match_parent قرار میدهیم که تمامی صفحه رو در بر بگیرد. حال اجزا صفحه از جمله دکمه ها و …. را به TableLayout اضافه میکنیم. مانند کد زیر :

نتیجه :

 

می بینید که ما در TableRow دوم از دستور

که باعث می شه دکمه دوبرابر اندازه پیش فرض رو داشته باشه .

بر خلاف Html در اندروید نیاز به تعریف ستون ها نیست بلکه هر عنصر به عنوان یک ستون درنظر گرفته می شود.حالا ما سه ستون داریم. ستون ها به ترتیب قرار گیری دارای شماره هستند که مقداردهی از عدد صفر شروع می شود. فرض کنیم می خواهیم در سطر بعدی، دو دکمه داشته باشیم که دکمه اول به اندازه یک ستون از ابتدای صفحه فاصله داشته باشد. این خاصیت با ویژگی layout_column تعریف می شود. وقتی برای دکمه اول، مقدار layout_column را برابر با عدد ۱ قرار دهیم به این معنی است که باید در ستون دوم قرار گیرد:

یکی دیگر از ویژگی ها  stretchColumns در TableLayout است . اگر مقدار این ویژگی برابر “*” قرار گیرد، تمامی ستون ها به یک اندازه کشیده می شوند تا فضای خالی از بین برود و اگر مقدار را برابر شماره هر یک از ستون ها قرار دهیم، فقط همان ستون به نحوی از دو طرف کشیده می شود تا فضای خالی از بین برود .

و یا توسط ویژگی collapseColumns نیز می توان ستون یا ستون هایی را از دید کاربر مخفی نمود :

 

مطالعه بیشتر :

How to create a table by using TableLayout in Android Studio? – Stack Overflow

Android Table Layout – Tutorialspoint

Android TableLayout with Examples – Tutlane

 

 

مطالعه بیشتر