نصب و راه اندازی شبیه ساز Genymotion

شبیه ساز اندروید چیست؟

برنامه نویس و توسعه دهنده اندروید در حین توسعه و تکمیل پروژه اندرویدی خود، به دفعات متعددی نیاز به اجرا، تست و خطایابی پروژه و اپلیکیشن خود دارد. ضمن اینکه توسعه دهنده می‌بایست اپلیکیشن را بر روی نسخه‌های مختلف اندروید تست نموده تا اطمینان پیدا کند همه مشکلات و نواقص را برطرف کرده و اپلیکیشن در بیشتر دیوایس‌های اندرویدی به درستی و بدون مشکل اجرا می‌شود. در حالت عادی باید برای هر نسخه از اندروید یک دیوایس حقیقی مجزا تهیه کنیم که نیاز به صرف هزینه زیادی دارد. در مقابل، شبیه سازها به میدان آمدند تا این مانع از سر راه توسعه دهندگان برداشته شود. شبیه ساز روی رایانه نصب شده و محیط اندروید را شبیه سازی می‌کند و به راحتی می‌توان پروژه‌ها و اپلیکیشن‌های اندرویدی را روی آنها اجرا، تست و خطایابی نمود.
البته شبیه سازها کاربردهای دیگری هم دارند. به عنوان مثال یک شخص می‌تواند بدون داشتن یک دیوایس اندرویدی، توسط یک شبیه ساز از نرم افزارها و اپلیکیشن‌های اندرویدی روی لپ تاپ خود استفاده کند. همچنین گیمیرها به راحتی می‌توانند بازی‌های اندرویدی را روی رایانه شخصی خودشان اجرا کنند تا هم سخت افزار قدرتمندتری در اختیارشان باشد هم کار با کیبورد تجربه بهتری در گیم به همراه دارد.

تفاوت Genymotion با AVD

در مطلب آموزش نصب اندروید استودیو با شبیه ساز داخلی اندروید استودیو (AVD) آشنا شدیم. این شبیه ساز در نسخه‌های قبل از سرعت پایینی برخوردار بود و عده کمی از توسعه دهندگان از AVD استفاده می‌کردند که در نسخه‌های جدید این مسئله تا حدود زیادی رفع شده. با اینحال هنوز هم شبیه سازهایی مانند Genymotion طرفداران زیادی در بین برنامه نویسان و توسعه دهندگان اندروید دارند. من هم از همین شبیه ساز استفاده می‌کنم. در حال حاضر اگر سرعت اجرا و مقدار مصرف سخت افزار را برای Genymotion و AVD یکسان فرض کنیم بازهم انتخاب من جنی موشن است.

این انتخاب من دو دلیل دارد:

۱- حجم دیوایس‌های جنی موشن حدود نصف دیوایس‌های AVD است.

۲- امکان نصب آفلاین Emulator و System Image های AVD وجود ندارد و با توجه به تحریم و نیاز به تغییر آی‌پی برای دانلود و نصب خودکار ابزار در محیط SDK Manager، زمان انتظار برای دانلود ابزار طولانی‌تر می‌شود.

البته برای نصب و راه اندازی جنی موشن باید دو مرحله اضافی نسبت به AVD انجام دهیم که در حدود یک دقیقه زمان بیشتری می‌گیرد.

یک مرحله نصب مجازی ساز VirtualBox

و مرحله دیگر نصب پلاگین جنی موشن روی اندروید استودیو.

اگر رایانه شما از قابلیت VT-x در پردازنده‌های Intel یا AMD-V در پردازنده‌های AMD پشتیبانی کند (یا اگر پشتیبانی نمی‌کند با راهکاری که در ادامه مبحث ذکر شده قابل رفع باشد) احتمالا گزینه مناسب برای شما هم Genymotion است. اما این یک قانون نیست. اگر شبیه ساز AVD با سلیقه شما سازگارتر است و در دریافت و نصب فایل‌های با حجم بالا در محیط SDK Manager مشکلی ندارید، و یا سخت افزار شما امکان راه اندازی جنی موشن را ندارد، AVD می‌تواند انتخاب شما باشد.

نصب شبیه ساز Genymotion

Genymotion یکی از قدرتمندترین شبیه سازهای اندروید است که برای توسعه دهنده امکان تست و خطایابی پروژه بر روی نسخه های مختلف اندروید را فراهم می‌کند، بدون آنکه نیاز به تهیه دیوایس های حقیقی و فیزیکی مختلف باشد. این شبیه ساز با دو مجوز رایگان و تجاری عرضه می‌شود که نسخه رایگان امکانات ضروری را در اختیار ما قرار داده و لزومی به خرید لایسنس تجاری نیست. برای نصب Genymotion ابتدا باید نرم افزار مجازی ساز Oracle VM VirtualBox را روی سیستم عامل نصب کنیم.

نصب Oracle VM VirtualBox

Oracle VM VirtualBox امکانی را در اختیار ما قرار می‌دهد تا بر روی سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک، یک یا چند سیستم عامل دیگر نصب کنیم (از جمله ویندوز، لینوکس و …) که در اینجا Genymotion برای اجرای سیستم عامل اندروید، از این مجازی ساز استفاده می‌کند. مجازی ساز Oracle VM VirtualBox رایگان است و می توانید آنرا از وب سایت زیر

https://www.genymotion.com/#!/download

بر روی گزینه Get Genymotion کلیک کنید (دقت کنید که اگر سیستم عامل شما ویندوز است، حتما بر روی لینک موجود در بخش Windows کلیک کنید) :

 

صفحه ای به شکل زیر نمایش داده می شود :

 

 

 

ما باید در سایت genymotion.com ، یک حساب کاربری داشته باشیم، بنابراین بر روی گزینه Create account کلیک می کنیم. صفحه زیر نمایش داده می شود :

 

در این صفحه، اطلاعات لازم را در فرم وارد کرده و سپس بر روی گزینه Create account کلیک می کنیم پس از ثبت نام، یک ایمیل برای شما ارسال می شود که باید آن را باز کرده و عملیات فعال سازی حساب کاربری خود را با کلیک بر روی لینک موجود در آن، اجرا نمایید. با کلیک روی لینک موجود در ایمیل، به سایت genymotion.com منتقل می شوید و عملیات فعال سازی حساب کاربری به صورت خودکار اجرا می شود.
بعد از فعال شدن حساب کاربری خود، دوباره به همان صفحه دانلود مراجعه کرده و بر روی گزینه Get Genymotion کلیک کنید. فایل نصب، دانلود خواهد شد.

 

پس از پایان مراحل نصب Genymotion ، پنجره نصب Oracle VM VirtualBox نمایش داده می شود که باید آن را هم نصب نمایید :

 

بعد از پایان مراحل نصب، بر روی آیکون برنامه Genymotion کلیک می کنیم تا اجرا شود :

 

پنجره زیر نمایش داده می شود که تذکر می دهد شما هنوز virtual device ای (یک گوشی مجازی برای تست برنامه اندروید) انتخاب نکرده اید و آیا قصد دارید که یک virtual device انتخاب نمایید (اضافه کنید) یا خیر :

 

 

بنابراین بر روی گزینه Yes کلیک می کنیم. پنجره زیر نمایش داده می شود :

برای اینکه بتوانیم لیست virtual device های قابل انتخاب را ببینیم، ابتدا باید اطلاعات حساب کاربری خود در سایت genymotion.com را در نرم افزار وارد کنیم. برای این منظور، بر روی گزینه Sign in کلیک می کنیم تا پنجره زیر نمایش داده شود.

 

در این پنجره، اطلاعات حساب کاربری خود را وارد کرده و سپس بر روی گزینه Sign in کلیک می کنیم. دقت کنید که در این مرحله باید به اینترنت متصل باشم
در صورت موفقیت آمیز بودن مرحله Sign in ، لیست virtual device های قابل انتخاب نمایش داده می شود :

با کلیک روی هر virtual device ، مشخصات آن نمایش داده می شود :

همچنین با گزینه Device model می توانیم مدل virtual device و با گزینه Android version ، می توانیم نسخه اندروید نصب روی virtual device را مشخص کنیم.
یک virtual device را انتخاب کرده و بر روی گزینه Next کلیک می کنیم.

پنجره زیر نمایش داده می شود که در آن می توانید یک نام دلخواه برای virtual device انتخاب کنید :

سپس بر روی دکمه Next کلیک می کنیم. در این مرحله اطلاعات virtual device از اینترنت دریافت می شود. دقت کنید که ممکن است دوباره پنجره Sign in کردن نمایش داده شود. در صورت عدم وجود مشکل، اطلاعات دانلود می شوند :

 

 

صبر می کنیم تا دانلود پایان یابد و سپس بر روی دکمه Finish کلیک می کنیم :

 

اکنون virtual device مورد نظر در صفحه اصلی نرم افزار Genymotion نمایش داده می شود :

با انتخاب کردن virtual device و کلیک بر روی گزینه Start ، می توانیم virtual device را در یک پنجره جدید مشاهده کنیم (مثل روشن شدن گوشی عادی) :

مطالعه بیشتر