توسعه نرم افزار اندروید(Android software development)

توسعه نرم افزار اندروید(Android software development)

توسعه نرم افزار اندروید(Android software development)

توسعه نرم افزار اندرویدی پروسه ای است که با استفاده از آن برنامه هایی برای دستگاه های دارای سیستم عامل اندروید ایجاد می‎شوند. با توجه به اظهارات گوگل، برنامه‎های اندروید این امکان را دارند تا با استفاده از کوتلین، جاوا و زبان های C++ به کاربرنده‎ی کیت توسعه‌ی نرم افزار اندروید (SDK) نوشته شوند و این در حالی است که استفاده از زبان‎های دیگر نیز امکان پذیر است و آن زبان ها به کمک کد زبان JVM نیاز دارند که احتمالا توسط ابزارهایی تهیه می‎شود که دارای پشتیبانی محدود API هستند. برخی از زبان‎ها و ابزارهای برنامه‎نویسی اجازه‎ی پشتیبانی از برنامه‎ی cross-platform (یعنی هم اندروید و هم ios را دارند.)

مکانیسم رسمی توزیع برنامه‎ی اندروید برای کاربران نهایی، Google Play است. این برنامه همچنین اجازه می‎دهد تا برنامه‎های به تدریج مرحله‎بندی شده به‎خوبی توزیع نسخه‎های برنامه قبل از انتشار در اختیار آزمایش کنندگان قرار بگیرد.

توسعه نرم افزار اندروید(Android software development) - وبسایت بوکزار

ابزارهای توسعه‎ی رسمی

·         اندروید SDK

کیت توسعه نرم افزار (SDK) شامل مجموعه ای جامع از ابزارهای توسعه است. این موارد شامل: اشکال زدایی (debugger)، library، شبیه‎ساز گوشی بر پایه QEMU، ارائه اسناد و مدارک، کد نمونه و آموزش‎هاست. سیستم‎های عامل توسعه‎یافته‎ی کنونی شامل کامپیوترهایی هستند که لینوکس، Mac OSX 10.5.8 یا بالاتر و ویندوز ۷ و بالاتر را اجرا می‎کنند. از تاریخ مارچ ۲۰۱۵، SDK در خود اندروید موجود نیست، اما توسعه‎ی نرم افزار با استفاده از برنامه‎های کاربردی تخصصی اندرویدی امکان پذیر است.

ابزارهای پلتفرم SDK اندروید، یک زیرمجموعه قابل بارگیری مجزا از SDK کامل است که از ابزارهای command-line  مانند پل اشکال زدایی اندروید(ADB) و fastboot استفاده می کند.

·         اتدروید NDK (native development kit)

کد نوشته شده با C/C++ می تواند با استفاده از کیت توسعه بومی(NDK) در ARM، یا کد بومی X86 تهیه شود. NDK برای کامپایل کردن C/C++ کامپایلر کِلَنگ  (Clang compiler)استفاده می کند. GCC تا سال ۲۰۱۸ گنجانده شده بود، ولی از آن تاریخ حذف شد.

Native libraries را می توانند از کد جاوا نام برده شوند که تحت سیستم عامل runtime  اندروید هستند.

ابزارهای خط فرمان (command-line) را می توان با NDK وارد کرد و با استفاده از adb نصب کرد.

NDK شامل پشتیبانی از CMake   و NDK ساخت خود که مبتنی بر GNU Make است.

اندروید استودیو از اجرای هر یک از این موارد از سوی Gradle را پشتیبانی می کند. سایر ابزارهای ثانویه امکان ادغام NDK در Eclipse و ویژوال استودیو را فارهم می آورند.

·         Android Open Accessory Development Kit

پلتفرم اندروید ۳.۱ پشتیبانی از Android Open Accessory معرفی می کند، که به سخت افزار USB خارجی اجازه می دهد تا با یک دستگاه دارای سیستم عامل اندروید در یک حال accessory ارتباط برقرار کند.

سایت” Bookzar” این امکان را برای شما عزیزان فراهم آورده است تا با دریافت پکیج های آموزشی و برنامه نویسی این مجموعه، اندروید را به راحتی یاد بگیرید و از طریق آن به درآمدزایی بپردازید.

 

مطالعه بیشتر