تفاوت نقاشی سنتی و نقاشی دیجیتال

تفاوت نقاشی 

تفاوت نقاشی سنتی و نقاشی دیجیتال

در این مقاله سعی خواهیم کرد به تفاوت نقاشی سنتی و نقاشی دیجیتال و مزایا و معایب هر یک از این دو بپردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت نقاشی سنتی و نقاشی دیجیتال -  وبسایت بوکزار

·       تجهیزات، تفاوت اصلی است:

در تکنیک‎های نقاشی سنتی، هنرمند از تجهیزات فیزیکی مانند کاغذ/ بوم، خودکار، برس، آبرنگ، رنگ روغن، اکریلیک و غیره استفاده می‎شود. فضای کار شما با وجود آب، رنگ، مدادتراش، باقی مانده پاک کن و … به هم ریخته است و دستان شما نیز کثیف می‎شود!

اکنون، در نقاشی دیجیتال نیز می‎توانید از قلم یا انگشت استفاده نمایید، اما دستان شما کثیف نمی‎شوند. هنر دیجیتالی نیز دارای قلم مو است اما این برس ها دیجیتالی هستند. برای اینکه یک هنرمند دیجیتال باشید، به یک کامپیوتر، یک نرم افزار (مانند Corel، Adobe Illustrator، Adobe Photoshop، Painterیا موارد دیگر)، تبلت گرافیکی و یک قلم دیجیتال / هوشمند نیز نیاز دارید. سپس شما نیازمند یادگیری نحوه کاربرد این موارد هستید.

·       آیا نقاشی دیجیتال آسان تر نقاشی سنتی است؟

در اکثر مقالات به این نکته اشاره می‎شود که نقاشی دیجیتال در مقایسه با نقاشی سنتی بسیار آسان است. بدون شک تسلط بر هر دو تکنیک دشوار است حتی اگر به ابزارهای کاملا متفاوتی وابسته باشند.

·       حوزه‎های ارائه نقاشی دیجیتال و سنتی

نقاشی‎ها در حوزه‎های مختلفی استفاده می‎شوند. نقاشی دیجیتال برای پروژه‎های مربوط به کاربرد تجاری و طراحی گرافیک مناسب‎تر است، در حالی که نقاشی سنتی همیشه در گالری‎ها، موزه‎ها و حراجی‎ها جایگاه ویژه خود را دارند.

·       قابلیت استفاده

برای نقاشی دیجیتال اگر یک لب‎تاپ یا آی پد به همراه خود داشته باشید، تقریبا در همه جا می‎توانید کارهای هنری دیجیتالی بسازید. همچنین در نقاشی دیجیتال رنگ‎های زیادی در مقایسه با نقاشی سنتی برای انتخاب و کاربرد وجود دارد.

·       برجستگی هنری

نقاشی سنتی به طور قطع بسیار برجسته‎تر از نقاشی دیجیتال و ارزشمند است. اثر سنتی بدون توجه به زمان که نقاش دارای افکار و حتی مهارت‎هایی واقعا متمایز و بی‎نظیر در میان هنرمندان مختلف باشد، ارزشمند خواهد بود. به عنوان مثال استادان قدیمی مانند ون گوگ یا کلود مونه در رویکرد امپرسیونیسم. پیکاسو و کاندینسکی در رویکرد انتزاعی و بسیاری دیگر از نقاشان مشهور.

در مجموع نقاشی سنتی و دیجیتال هر دو به خوبی مورد استفاده قرار می‎گیرند و مزایا و معایب خاص خود را دارند.

 

مطالعه بیشتر