بهترین مسیر برنامه نویسی که باید آن را دنبال کنید چیست؟

بهترین مسیر برنامه نویسی

بهترین مسیر برنامه نویسی که باید آن را دنبال کنید چیست؟

 بهترین مسیر برنامه نویسی که باید آن را دنبال کنید چیست؟ - وبسایت بوکزار

برنامه‌نویس جاوا، برنامه‌نویس وب و… از جمله آگهی‌های استخدامی هستند که زیاد در اینترنت و سایت‌های کاریابی به چشممان خورده‌اند. البته تعجبی هم ندارد. همزمان با پررنگ‌تر شدن نقش فناوری و تکنولوژی در زندگی بشر، بازار کار مشاغل کامپیوتر و برنامه‌نویسی داغ‌تر از قبل شده است. همین امر باعث شده تا افراد زیادی به برنامه‌نویسی روی آورند و به دنبال یک نقشه‌ی راه درست برای یادگیری برنامه‌نویسی باشند. نظرات و مقالات زیادی در رابطه با بهترین مسیر برنامه‌نویسی وجود دارد. اما برخی از آن‌ها بر اساس تخصص و تعصب نسبت به یک زبان خاص، متاسفانه افراد بی‌تجربه را به بیراهه فرستاده‌اند. انتخاب یک زبان اشتباه برای شروع یادگیری می‌تواند منجر به این شود که برای همیشه از برنامه‌نویسی متنفر شوید و دیگر سراغ آن نروید. پس لازم است از همان ابتدای راه برای انتخاب زبان مناسب به اندازه‌ی کافی تحقیق نمایید تا بعدها پشیمان نشوید.

معمولاً دو دسته از افراد به دنبال انتخاب بهترین مسیر برنامه‌نویسی هستند. یک گروه افرادی هستند که هیچ تجربه‌ای از برنامه‌نویسی ندارند و تازه می‌خواهند وارد عمل شوند. دسته‌ی دوم هم افرادی هستند که به واسطه‌ی دروس دانشگاهی و یا مطالعه‌ی آزاد، یک آشنایی و دید کلی نسبت به برنامه‌نویسی دارند اما هنوز تکلیفشان با خودشان مشخص نیست و نمی‌دانند که از کجا باید شروع کنند؟ در ادامه یک نقشه‌ی راه خوب و اصولی را بر اساس همین دو دسته معرفی خواهیم کرد. پس از فهمیدن مسیر درست می‌توانید هرچه زودتر اقدام به یادگیری برنامه‌نویسس نمایید. مطمئن باشید که با رعایت موارد گفته شده، خیلی زود می‌توانید برنامه‌نویسی را یاد بگیرید و مسیر یادگیری هرگز برایتان کسل کننده نخواهد بود. در آخر هم قادر خواهید بود تا به‌عنوان یک برنامه‌نویس همه‌ چیز تمام و متخصص وارد بازار کار شوید و از همین راه به کسب درآمد بپردازید.

بهترین مسیر برنامه نویسی برای افراد صفر کیلومتر

افرادی که اول راه هستند و حتی هیچ‌گونه پیش زمینه‌ای نسبت به برنامه‌نویسی و مبانی آن ندارند، منطقی نیست که بخواهند زبانی را برای یادگیری انتخاب کرده و فوراً شروع به کدنویسی نمایند. بهترین مسیر برنامه‌نویسی برای چنین افرادی این است که ابتدا به یک دیدگاه کلی نسبت به برنامه‌نویسی دست یابند. برای این‌کار به شما پیشنهاد می‌کنیم که مطالبی در زمینه‌ی اصول و مبانی برنامه‌نویسی مطالعه نمایید. مثلاً باید با مفاهیمی همچون API، IDE، JDK، SDK، کامپایلر و مفسر آشنا شوید. همچنین در رابطه با دیباگ کردن، زبان‌های سطح بالا و پایین در برنامه‌نویسی، سیستم‌های مدیریت پایگاه داده و انواع برنامه‌نویسی مطالعاتی به منظور آشنایی بیش‌تر داشته باشید. خواندن مطالبی از این دست، وقت زیادی از شما نخواهد گرفت. در عوض به شما کمک می‌کند تا با یک دید نسبی و خوب بتوانید کار برنامه‌نویسی را به صورت جدی آغاز نمایید.

برای شروع برنامه‌نویسی در این مرحله، اکیداً به شما توصیه می‌شود که فعلا سمت هیچ زبانی برای یادگیری نروید. چرا که به دلیل پیچیدگی‌های موجود ممکن است سردرگم شوید و برای همیشه قید برنامه‌نویسی را بزنید. بهترین مسیر برنامه‌نویسی برای افراد بی تجربه با چیزهای دیگری استارت خواهد خورد. آن‌ها می‌توانند کار یادگیری را با ورود به دنیای زبان‌های نشانه‌گذاری مثل html و css آغاز کنند. در واقع html و css جزو زبان‌های برنامه‌نویسی به حساب نمی‌آیند. اما می‌توان گفت که یادگیری آن‌ها به‌عنوان نقطه‌ی شروع و مقدمه‌ای برای برنامه‌نویسی تحت وب می‌باشد.

می‌توانید از آموزش آنلاین برنامه نویسی در چراغ، برای آشنایی بیش‌تر با html و css  و یادگیری آن‌ها به طور کامل استفاده نمایید. اکنون دیگر شما در بهترین مسیر برنامه‌نویسی قدم گذاشته‌اید! چراغ به‌عنوان یک سامانه‌ی هوشمند آموزش و کاریابی تمام مفاهیم کاربردی و مهم html و css را در قالب دوره‌های ویدیویی از زبان بهترین اساتید برنامه‌نویسی به شما آموزش خواهد داد.

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع کدام است؟

آن دسته از دوستانی که صفر کیلومتر بودند، با یادگیری مبانی لازم برای برنامه‌نویسی و همچنین html و css، از این لحظه به بعد با آن دسته از افرادی که یک آشنایی مقدماتی با برنامه‌نویسی داشتند هم مسیر خواهند شد. حالا باید دید که بهترین مسیر برنامه‌نویسی که این افراد می‌توانند در آن قدم بگذارند چیست؟ دیگر وقت آن رسیده است که براساس حوزه‌ی کاری خود در آینده و زمینه‌ی مورد علاقه‌تان یک زبان برنامه‌نویسی را برای یادگیری انتخاب نمایید. با توجه به بازار کار ایران، معمولا سه حوزه برای برنامه‌نویسی در کشور ما معرفی می‌شود؛ برنامه‌نویسی تحت وب، برنامه‌نویسی تحت موبایل و برنامه‌نویسی تحت دسکتاپ یا ویندوز. شما باید ببینید که کدام حوزه برای فعالیت نسبت به بقیه، بیشتر برایتان جذاب می‌شود. اکنون با خیال راحت می‌توانید با توجه به هدفتان یک زبان خاص را انتخاب نمایید، آن را عمیقاً یاد بگیرید و یک برنامه‌نویس واقعی شوید!

حال که بهترین مسیر برنامه‌نویسی را پیدا کردید، دیگر تکلیفتان با خودتان مشخص خواهد بود. هم‌اکنون می‌توانید صاحب تخصص شوید و به درآمد و جایگاه شغلی و اجتماعی مطلوبی در جامعه دست یابید. در پایان، برای خودتان نمونه کار درست کنید، رزومه‌سازی حرفه‌ای نمایید و از بین هزاران آگهی شغلی در چراغ، شغل دلخواهتان را پیدا کنید و برای کارفرمایان رزومه‌ و نمونه‌کارهایتان را ارسال نمایید. مطمئن باشید که اتفاقات خوبی برایتان رقم خواهد خورد!

منبع : رجانیوز

مطالعه بیشتر