اهداف سورس کد

اهداف 

اهداف سورس کد

اهداف سورس کد - وبسایت بوکزار

علاوه بر فراهم کردن پایه و اساس ایجاد نرم افزار، سورس کد اهداف مهم دیگری نیز دارد. به عنوان مثال، کاربران ماهری که به سورس کد دسترسی دارند، می توانند در صورت لزوم نصب نرم افزار را راحت تر تنظیم کنند.

در همین حال، برنامه نویسان دیگر، می توانند از کد منبع به منظور ایجاد برنامه های مشابه برای سایر سیستم عامل ها استفاده کنند – کاری که بدون دستورالعمل های برنامه نویسی سخت تر خواهد بود.

همچنین دسترسی به سورس کد به برنامه نویسان اجازه می دهد که از طریق اشتراک سورس کد برای اهداف یادگیری یا از طریق بازیافت قسمت هایی از آن برای سایر برنامه ها، به جامعه برنامه نویسان کمک کنند.

در سایت ما نمونه هایی از کاربرد سورس کد را برای شما مشتریان گرامی آورده ایم.

 

اعطای مجوز سورس کد

سورس کد می تواند اختصاصی یا آزاد باشد، و شرایط صدور مجوز اغلب این تفاوت را مشخص می کنند.

به طور مثال هنگامی که یک کاربر، نرم افزاری مانند مایکروسافت آفیس را نصب می کند، سورس کد اختصاصی است و مایکروسافت به مراجعین فقط امکان دسترسی به فایل های لایبرری مربوطه و قابل اجرای مدون نرم افزاری را می دهد که فایل های اجرایی مختلف برای دستور تشکیل عملکردهای برنامه نیاز دارند.

برای مقایسه، وقتی کاربر Apache Open Office را نصب می کند، کد نرم افزاری سورس باز آن قابل بارگیری و تغییر است.

به طور معمول فروشندگان نرم افزارهای اختصاصی مانند مایکروسافت، سورس کد را به دو دلیل با مشتریان به اشتراک نمی گذارند: برای محافظت از حقوق معنوی و جلوگیری از ایجاد تغییراتی که توسط مشتری در سورس کد ممکن است انجام شود و به روشی که ممکن است برنامه را خراب کند  یا آن را در معرض حمله و اتک قرار بدهد. مجوزهای نرم افزاری اختصاصی اغلب تلاش برای کشف یا تغییر کد منبع را ممنوع می کند.

از طرف دیگر، نرم افزار سورس باز (OSS) به طور عمد با این ایده طراحی شده است که سورس کد باید در دسترس قرار بگیرد، زیرا تلاش مشترک بسیاری از توسعه دهندگان که برای ارتقای نرم افزار کار می کنند، به طور احتمالی به تقویت و امنیت بیشتر آن کمک کند. کاربران می توانند آزادانه از سورس کد تحت مجوزهای عمومی مانند GNU General Public License استفاده کنند.

 

 

 

 

مطالعه بیشتر