آموزش متریال دیزاین در اندروید استودیو

متریال دیزاین در اندروید استودیو

متریال دیزاین چیست؟

به احتمال زیاد تا به امروز کلمه Material Design به گوش شما خورده است و شاید چندین مقاله هم در این مورد خوانده باشید، در این مقاله قصد داریم از تاریخچه و ماهیت متریال دیزاین در اندروید استودیو  اطلاعاتی در اختیار شما دوستان قرار دهیم.
اول از همه باید بدانیم متریال دیزاین به چه معناست؟ متریال دیزاین سبکی/زبانی جدید در طراحی است که گوگل در یکی از کنفرانس های خبری خود آن را معرفی کرده است. اگر بخواهیم دقیق تر باشیم در ماه ژوئن سال قبل (۲۰۱۴)
متریال دیزاین بیش از حد به سیستم گرید و انیمشین‌ها اهمیت می‌دهد و عمق و سایه‌ها برای المان‌های طراحی شده بسیار مهم است. شاید بتوان گفت ورژن بروز شده طراحی تخت (Flat Design) باشد اما خیلی زیباتر با انیمییشن‌ها و Transition های بسیار زیبا و در عین حال پیچیده. خود گوگل ادعا دارد که زبان جدید طراحی آنها، الهام گرفته از مرکب و کاغذ است. یکی از طراحان مشهور جهان به نام Matias Durate میگوید همانگونه که اجسام در دنیای واقعی قابل حس هستند و طول و عرض و ارتفاع دارند در این نوع طراحی دیجیتال هم باید همین حس‌ها را منتقل کرد.
اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم متریال دیزاین چیست. می‌توانیم بگویم متریال دیزاین نسخه مکتوب، مستند و علمی طراحی تخت (Flat Design) هست. در ابتدا این نوع طراحی محدود به اپلیکیشن‌های موبایلی بود که برای اندروید فراهم شده‌اند و استفاده از آن در محیط وب کمی نامفهوم بود، ولی متریال دیزاین خیلی سریع جای خود را بین طراحان رابط کاربری وب پیدا کرده و میتوان گفت در حال محبوب شدن است،

چهار اصل متریال دیزاین

metaphor (تشبیه کردن)
Bold (تو پر کردن)
graphic (گرافیک)
intentional (طراحی جذاب)
Motion (انیمیشن)

Metaphor

ارتباط بین فاصله ها و انیمیشن ها را تعریف می کند این تکنولوژی از کاغذ و جوهر الهام گرفته شده است و در تسهیل در خلاقیت و نوآوری استفاده می شود. سطح و لبه یک نشانه بصری آشنا برای کاربران فراهم می کند که به آنها اجازه می دهد تا سریع تر با تکنولوژی فراتر را دنیای فیزیکی احساس کنند.

Bold,Graphic,Intentional

تصاویر حرکات و انیمیشن ها و تایپوگرافی ها صرفا برای زیبایی کار نیست . برای ایجاد احساس خوب در کاربران و بازدیدکنندگان وبسایت است و این باعث میشود که کاربران و یا بازدیدکنندگان زمان بیشتری را در وبسایت بگذرانند چون احساس خوبی نسبت به وبسایت دارند .

Motion

انیمیشن ها و حرکت ها و انتقال ها حس خیلی خوبی به کاربران میدهد و همینطور قدرت UI را بالا میبرد . البته اگر از آن ها درست استفاده شود . تجربه ثابت کرده حرکت ها و انیمیشن های Smooth (نرم) خیلی برای کاربران جذاب تر است .

بهترین فریمورک های متریال دیزاین

Material UI
Material Design Lite
Materialize
MUI
Polymer

نتیجه گیری

متریال دیزاین یک سبک طراحی است که یک استاندارد تعریف شده توسط گوگل است هرچند این فریمورک ها و چارچوب ها از نظر بنده باعث میشه کاربران حوصله شان سر برود چون اگر آنها با خیلی از وبسایت ها و یا اپلیکیشن هایی سرو کار داشته اند که از متریال دیزاین و یا فریمورک های خاصی استفاده میکند .
ولی درکل متریال دیزاین یک سبک طراحی بسیار زیبا و کاربر پسند است .

آموزش متریال دیزاین
البته فریمورک های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها نیز به مقصود خود برسید ولی ما به همین دو بسنده می‌کنیم، همچنین اگر می‌خواهید مفاهیم و قوانین متریال دیزاین را کامل و از پایه یاد بگیرید بهترین منبع خود گوگل است که از این لینک قابل دسترس است.

مطالعه بیشتر